10 saveta kako da odaberete pravu boju za Vaše zidove

10 saveta kako da odaberete pravu boju za Vaše zidove

Zašto nam neki prostor prija,  a drugi nas čini nelagodno? Zbog čega nas određeni proizvod privlači više nego drugi? Boja – bilo kod proizvoda ili u arhitekturi, čini oko 60% našeg ukupnog doživljaja.

O važnosti boja govori i čnjenica da se deo psihologije vezuje upravo za njih kako efekti boja mogu biti suptilni ili snažni, fizički i psihološki. Suprotno čestom izrazu, korišćenje boja nije uvek rezultat njihovog direktnog odnosa sa našim trenutnim stanjem i raspoloženjem. Kudagod da idemo mi se susrećemo sa bojama i reagujemo na njih, ali im često potcenjujemo značaj. Boja imaju izuzetnu ulogu u našim životnim i radnim prostorima.

Počnite sa malim prostorom                                        

Ako niste sigurnigde da započnete i kako će izgledati, počnite eksperiment u malom prostoru – kupatilu, hodniku ili garderobi. Ukoliko sami krečite, odaberite deo koji će se najbrže osušiti, kako biste što pre videli pun efekat i ishod odabrane boje pre nego što okrečite veću površinu. Gledajte na to kao na jednu avanturu. Odaberite omiljenu boju sa nekog komada nameštaja, tepiha ili umetničkog dela kao glavni ton ili detalj.

Razmislite o raspoloženju

Prilikom odabira boje razmislite o raspoloženju koje bi ta prostorija trebalo da emituje. Da li Vam je u spavaćoj sobi potreban miran i relaksacija ili dramatičan i intiman osećaj? Meke, hladnije i neutralne boje stvaraju osećaj mirnoće dok jače boje dramatizuju prostor i doživljaj u njemu. Da li želite da Vaša trpezarija deluje društveno i stimulativno ili formalnije i tiho? Toplije, kontrastne i donekle svetlije boje doprinose društvenijoj atmosferi dok duboki tonovi plave i zelene kao i neutralne boje deluju formalnije.

 Da li želite da dečija soba stvara aktivnu energiju i uzbuđenje ili pak osećaj mira i uređenosti? Vodite računa samo da ne izložite dete prevelikoj stimulaciji kroz suviše jarke i svetle boje. Određene jarke boje mogu izazvati nemir i iritiranje.  

Obratite pažnju na rasvetu

Razlog zbog kod pojedine prodavice boja imaju i kutije sa rasvetom za testiranje nijanse:

  • Prirodna dnevna svetlost daje najverniju boju
  • Sijalično svetlo izvlači tolije i žute tonove
  • Fluorescentna rasveta baca oštar plavi ton

Dakle, jaka boja je možda previše za veliku površinu ili zid pored prozora, ali zato može biti odličan efekat ako se nanese na manji zid sa indirektnim svetlom.

Naučite pojmove o koloritima

To pomaže da se razume terminologija i bolje opiše boja.

• Nijansa je ono što mi zovemo bojom. Crvena je nijansa; plava je nijansa.

• Vrednost nijanse se odnosi na to koliko je svetla ili tamna.

• Zasićenje se odnosi na to koliko je neka nijansa dominantna. Na prelazu iz crvene ka ružičastoj, crvena nijansa postaje manje dominantna.

• Intenzitet je sjaj boje. Čiste boje poput crvene su intenzivnije od kombinovanih boja kao što je žuto-zelena. Intenzivnija boja obično ima dominantniju nijansu. Ako želite aktivniji prostor, razmotrite jaču i intenzivniju boju. Čak i ako želite sobu svetle boje, odaberite nešto zasićenije boje krem bele ili svetlo pastelne boje. Vrlo svetla boja može delovati previše jarko kada se pojavi na svim površinama u prostoriji. Međutim, dve ili više srednje svetlih, srodnih pastelnih nijansi mogu potpuno i efektno osvetliti prostor kada se dobro iskombinuju.

27

No Responses

Write a response